Dėl surasto dokumento gali tekti perrašyti garsiojo polonezo autoriaus Mykolo Kleopo Oginskio gyvenimo faktus

Aptiktas unikalus gimimo metrikų įrašas, manytina, vers perrašyti Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės (LDK) ir Abiejų Tautų Respublikos (ATR) politiko, diplomato, senatoriaus, LDK finansų ministro, valstybingumo atkūrimo ir socialinių reformų idėjų bei projektų autoriaus, vieno iš 1794 m. Tado Kosciuškos sukilimo Lietuvoje vadovybės nario, rašytojo, kompozitoriaus, garsiojo polonezo „Atsisveikinimas su Tėvyne“ autoriaus Mykolo Kleopo Oginskio šeimos istoriją. „Šis radinys leidžia patvirtinti faktą, kad kunigaikštis Andrius Oginskis ir Paula Šembek savo sūnų Mykolą Kleopą pakrikštijo Lietuvoje“, – tvirtino įrašą aptikęs Genealogijos, heraldikos ir veksilologijos instituto valdybos pirmininkas, Heraldikos akademijos direktorius Paulius Vaniuchinas.
Salantų Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į Dangų bažnyčios 1758–1765 m. gimimo metrikų knygoje aptiktą metrikų įrašą iš lotynų kalbos vertė ir konsultavo Rasa Marija Šileikienė. 1764 m. rugsėjo 29 d. įraše skelbiama: „Aš, tas pats [Salantų bažnyčios Švč. Trejybės altarijos altarista Mykolas Simonavičius], pakrikštijau kūdikį vardu Mykolas Kleopas, gimusį rugsėjo 25 d., aukščiausiojo kunigaikščio iš Kozielsko Andriaus Oginskio, LKD kardininko, Guzovo ir Platelių seniūno, ir Paulos Šembek, teisėtų sutuoktinių, sūnų. Krikštatėviai buvo šviesiausiasis kunigaikštis Pranciškus Ksaveras iš Kozielsko Oginskis, Pervalko seniūnas, su kunigaikštiene Elena Oginskiene, Vilniaus kaštelioniene, asistentai – kilmingasis ponas Feliksas Lubienskis, Nakielių seniūnas, ir prakilnioji panelė Marijona Judicka, Minsko kaštelionaitė.“
1764 m. rugsėjo 29 d. Mykolo Kleopo Oginskio krikšto įrašas Salantų Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į Dangų bažnyčios 1758–1765 m. gimimo metrikų knygoje. LVIA, f. 3005, ap. 45, b. 1.
Dokumente minimas kūdikio krikštatėvis – kunigaikščio A. Oginskio brolis Pranciškus Ksaveras. Krikštamotė – kunigaikščio A. Oginskio teta Elena Oginskytė-Oginskienė. Asistentas – F. Lubienskis, P. Šembek sūnus iš pirmosios santuokos, Mykolo Kleopo netikras brolis.
Visuomenėje P. Šembek vadino „Trijų provincijų motina“. Paula buvo ištekėjusi 3 kartus. Pirmą kartą – už karaliaus šambeliono grafo Celestino Lubienskio. Santuokoje su juo pagimdė sūnų F. Liubenskį. Antruoju P. Šembek vyru tapo Belzo vaivados ir Guzovo seniūno sūnus Janas Prosperas Potockis. Gyvendama šioje santuokoje Paula susilaukė sūnaus Antonio Potockio. Trečią kartą P. Šembek ištekėjo 1763 m. už LDK karinio ir politinio veikėjo kunigaikščio A. Oginskio. Santuokoje jiems gimė dukra Juzefa Sofija Oginskytė ir sūnus M. K. Oginskis.
1724-1725 m. Salantų bažnyčią pastatė kunigaikštis Kazimieras Dominykas Oginskis ir Užvenčio seniūnas, Salantų dvarininkas Jurgis Vaina. 1764 m. šioje bažnyčioje buvo pakrikštytas M. K. Oginskis. Žemaičių vyskupystės muziejaus nuotrauka, ŽVM GEK 2079/1-2.
Savo atsiminimuose M. K. Oginskis rašo, kad gimė 1765 m. rugsėjo 25 d. savo tėvų kaime Guzove, Ravos vaivadijoje, Sochačevo seniūnijoje, už septynių mylių nuo Varšuvos. Yra žinomi M. K. Oginskio krikšto metrikai, saugomi Viskitkų Šv. Stanislovo vyskupo kankinio parapijos archyve. 1765 m. įraše Nr. 98 lotynų kalba skelbiama: „Guzovas, spalio 26 diena, dvaras. Aš, Viskitkų prepozitas Adamas Markevičius, pakrikštijau kūdikį, kuriam suteikti Kleopo Mykolo Pranciškaus Felikso Antano Ignacijaus Juozapo ir Tado vardai, teisėtų sutuoktinių šviesiausiojo didžiai gerbiamo grafo, LDK kardininko, Guzovo seniūno Andriaus Oginskio ir jo žmonos Paulos Šembek sūnų. Krikštatėviai buvo šviesusis didžiai gerbiamas Ravos kaštelionas Juzefas Siemianovskis ir šviesioji didžiai gerbiama Inovroclavo kaštelionienė Barbara Radojevska iš Gajevskių giminės.“ „Noriu atkreipti dėmesį į tai, kad krikšto metrikų įraše užfiksuotas tik faktas apie krikštą Guzove spalio 26 d., tačiau jokios nuorodos, kada ir kur vaikas gimė, nėra“, – tvirtino P. Vaniuchinas.
1765 m. spalio 26 d. Kleopo Mykolo Pranciškaus Felikso Antano Ignacijaus Juozapo Tado Oginskio krikšto įrašas 1765-1773 m. Viskitkų RKB krikšto metrikų knygoje, p. 10. Atsiuntė Jolanta Klietkutė.