Genealogijos, heraldikos ir veksilologijos instituto valdybos pirmininko atliktas tyrimas

Genealogijos, heraldikos ir veksilologijos instituto valdybos pirmininko atliktas tyrimas

Lietuvoje minint Europos kultūros paveldo dienas Gelgaudiškio dvare (Šakių r.) rugsėjo 16 dieną jau 20-ą kartą buvo švenčiama Dvaro diena. Jubiliejinėje Gelgaudiškio dvaro šventėje buvo pristatyta fotografės Ivetos Bajorinaitės keliaujanti paroda „Iškilieji dvarai“, kurioje eksponuojami grafų Kosakovskių giminei priklausę dvarai: Lyduokiai, Vaitkuškis, Žeimiai ir kt. Autorė, parodos pristatymo metu, susirinkusiems pasakojo apie savo pamėgį fiksuoti dvarus. Gidė Regina Škuropad surengė Vaitkuškio dvaro pristatymą „Vaitkuškio dvaras – penkių kartų grafų Kosakovskių rezidencija“, kuriame pasakojo apie grafų Kosakovskių giminę. Ypatingas dėmesys buvo skirtas žymiam šios giminės atstovui Lietuvos fotografijos pradininkui grafui Stanislovui Kazimierui Kosakovskiui (1837–1905). XIX a. pabaigoje gimtajame Vaitkuškio dvare (Ukmergės r.) grafas buvo įsirengęs fotolaboratoriją, turėjo kelias fotokameras ir kitą profesionalią įrangą. Fotografija jam buvo mėgėjiškas laisvalaikio praleidimas, dalis jo darbų išliko iki šių dienų. Vyko dokumentinio filmo „Vaitkuškio albumai“ peržiūra.
Artėjant jubiliejinei šventei, Gelgaudiškio dvaro istorijoje atsivėrė nauji ir intriguojantys faktai, kurie buvo pristatyti tądien rūmuose vykusiame renginyje. Genealogijos, heraldikos ir veksilologijos instituto valdybos pirmininkas ir Heraldikos akademijos direktorius Paulius Vaniuchinas pristatė pranešimą „Paženklintas kilmingųjų heraldika: nuo Bonos iki Gelgaudiškio“, kuris prikaustė renginio dalyvius. 2018 m. LRT televizijos laidos „Daiktų istorijos“ vedėjas ir redaktorius Saulius Pilinkus ir prodiuserė, žurnalistė Edita Mildažytė Gelgaudiškio dvarui įteikė ypatingą dovaną – XIX a. dviem kilmingųjų herbais paženklintą kavinuką. Laidos kūrėjų rankose jis atsirado netikėtai, jų rūpesčiu buvo restauruotas Prano Gudyno restauravimo centre Vilniuje ir veik penkerius metus džiugino dvaro lankytojų akis. Šią vasarą dvare jį dar kartą netikėtai „atrado“ P. Vaniuchinas, kuris atlikęs mokslinius tyrimus pristatė kavinuko kelią nuo Bonos iki Gelgaudiškio istoriją. Po pristatymo Gelgaudiškio dvarui P. Vaniuchinas įteikė atkurto Koidelių giminės herbą ir jo liudijimą.
Gelgaudiškio Dvaro dienos šventę vainikavo ypatingas koncertas žvakių šviesoje – rūmų salėje pianistas Darius Mažintas skambino Lietuvoje dar negirdėtus garsaus japonų kompozitoriaus ir muzikanto Ryuichi Sakamoto kūrinius. Metų pradžioje Anapilin iškeliavęs kūrėjas yra gavęs „Oskaro“ ir „Grammy“ statulėles už muzikinį takelį Bernardo Bertolucci 1987-ųjų filmui „Paskutinis imperatorius“, sukūręs ne vieną muzikantą ar menininką įkvėpusį kūrinį.
Renginį organizavo Šakių kultūros centro Gelgaudiškio padalinys, kurį iš dalies finansavo Šakių r. savivaldybė.

 

Kavinukas

Grafo Hoentalio ir Koidelio draugystės ženklas Briunekui. Kavinukas šiuo metu saugomas Gelgaudiškio dvare. Ivetos Bajorinaitės, 2023.

Viršelio nuotraukoje iš kairės: Edgaras Pilypaitis, GHVI valdybos pirmininkas Paulius Vaniuchinas, Šakių kultūros centro Gelgaudiškio padalinio vadovė Diana Šležienė, GHVI prezidentas Remigijus Bimba ir Gelgaudiškio dvaro savininkas Virginijus Visockis. Ivetos Bajorinaitės nuotr., 2023.