„Alberto Vijūko-Kojalavičiaus skaitymai 2023“
2023 m. rugpjūčio 3 d. Palangos gintaro muziejuje vyko III tarptautinė mokslinė konferencija „Alberto Vijūko-Kojalavičiaus skaitymai 2023“. Mokslinė konferencija skirta grafams Tiškevičiams ne be priežasties. 1963 m. Palangos Tiškevičių rūmuose buvo įkurtas Palangos gintaro muziejus, kuris šiais metais švenčia 60 metų sukaktį.
Į renginį susirinko gausus būrys muziejininkų, istorikų, genealogijos, heraldikos ir veksilologijos specialistų, svečių. Genealogijos, heraldikos ir veksilologijos instituto prezidentas Remigijus Bimba atidarė renginį ir pasveikino jos dalyvius. Žodį tarė Palangos miesto savivaldybės meras Šarūnas Vaitkus ir Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus generalinis direktorius dr. Arūnas Gelūnas.
Genealogijos, heraldikos ir veksilologijos instituto įsteigtu Alberto Vijūko-Kojalavičiaus atminimo medaliu (autorius – Žydrūnas Strumila) ir premija už reikšmingiausius paskutiniųjų penkių metų darbus, susijusius su Lietuvos istorijos ir jos pagalbinių disciplinų – genealogijos, heraldikos, veksilologijos ir kitų – plėtojimu, puoselėjimu, tyrinėjimu, paveldo apsauga, sklaida, inovacine, kūrybine, edukacine ir moksline tiriamąja veikla, apdovanotas literatūrologas, kultūros istorikas, vertėjas, knygotyrininkas, bibliografas, Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekos direktorius doc. dr. Sigitas Narbutas.
Konferenciją sudarė dvi dalys: pirmoji sesija buvo skirta grafams Tiškevičiams, antroji – genealogijai ir heraldikai. Moksliniame renginyje dalyvavo lektoriai iš Lenkijos ir Lietuvos.
Pranešimus skaitė: Regina Makauskienė („Palangos grafų Tiškevičių rezidencija – pripažintų Europos meistrų kūrinys“), Julius Kanarskas („Grafas Juozapas Tiškevičius (1835–1891 m.). Šeimos rezidencijų puoselėtojas ir naujovių diegėjas“), Jolanta Klietkutė („Senasis grafų Tiškevičių dvaras Palangoje“), dr. Liliana Narkowicz („Grafų Tiškevičių dvaro virtuvės ypatumai XIX–XX amžiaus pirmoje pusėje“), Rasa Jakelienė („Netikėti Žemosios Panemunės dvaro atradimai, talpinantys Sapiegų, Čartoriskių, Tiškevičių ir tarpukario Lietuvos valstybės veikėjų asmenybių istorijas“), prof. Rolandas Rimkūnas („Heraldikos ir ženklodaros ypatumai šiuolaikiniame gyvenime“), dr. Gintautas Žalėnas („Varpai gyvenviečių heraldikoje: kaip istorinis paveldas tampa lokaliniais simboliais").
Po pirmosios ir antrosios dalies pranešimų vyko lektorių diskusijos. Buvo atsakoma į auditorijos užduotus klausimus. Lektoriai su klausytojais pasidalino savo sukauptomis žiniomis ir patirtimi. Renginį moderavo Genealogijos, heraldikos ir veksilologijos instituto valdybos pirmininkas ir Heraldikos akademijos direktorius Paulius Vaniuchinas.
Lietuvos ir Europos dvarų kultūros tyrinėtojas Vilniaus dailės akademijos Panemunės pilies muziejaus direktorius dr. Marius Daraškevičius surengė paskaitą „Kilmė įpareigoja: Palangos dvaro rūmų architektūros ir interjero ypatumai“ ir ekskursiją Tiškevičių rūmuose, akcentuodamas plačiau nenagrinėtus dalykus, gilindamasis į rūmų architektūrą ir interjerą.
Genealogijos, heraldikos ir veksilologijos instituto įsteigta nominaciją „Už geriausią tarptautinės mokslinės konferencijos „Alberto Vijūko-Kojalavičiaus skaitymai 2023“ pranešimą“ pelnė dr. Liliana Narkowicz (Lenkija). Vardiniais ženklais „Už genealogijos, heraldikos ir veksilologijos mokslo tiriamuosius darbus“ apdovanoti: Regina Makauskienė, Julius Kanarskas, Jolanta Kliekutė, dr. Liliana Narkowicz, Rasa Jakelienė, prof. Rolandas Rimkūnas, dr. Gintautas Žalėnas.
Konferencijos partneriai ir rėmėjai: Genealogijos akademija, Heraldikos akademija, Lenkijos institutas Vilniuje, Lietuvos nacionalinis dailės muziejus, Palangos gintaro muziejus, Veksilologijos akademija. Visiems partneriams ir rėmėjams pagrindiniai organizatoriai įteikė padėkas už paramą ir geranorišką pagalbą organizuojant šį renginį.
IV tarptautinė mokslinė konferencija „Alberto Vijūko-Kojalavičiaus skaitymai 2024“, skirta didikams Gelgaudams vyks 2024 m. spalio 26 d. Panemunės pilyje.
Visą renginį galite peržiūrėti čia.
III tarptautinės mokslinės konferencijos „Alberto Vijūko-Kojalavičiaus skaitymai 2023“ afiša su lektorių autografais.
Pirmos dalies lektoriai su moderatoriumi (iš kairės): Julius Kanarskas, dr. Liliana Narkowicz, Regina Makauskienė, Jolanta Kliekutė, Paulius Vaniuchinas.
Antrosios dalies lektoriai su moderatoriumi (iš kairės): dr. Liliana Narkowicz, prof. Rolandas Rimkūnas, Paulius Vaniuchinas, dr. Gintautas Žalėnas, Rasa Jakelienė.
Tarptautinės mokslinės konferencijos „Alberto Vijūko-Kojalavičiaus skaitymai“ plaktuką perduoda Palangos gintaro muziejaus direktorė dr. Sigita Bagužaitė-Talačkienė Panemunės pilies direktoriui dr. Mariui Daraškevičiui.
Viršelio nuotraukoje pirmoje eilėje iš kairės (stovi): Genealogojos, heraldikos ir veksilologijos instituto ir Genealogijos akademijos prezidentas Remigijus Bimba, Regina Makauskienė, dr. Liliana Narkowicz (Lenkija), Alberto Vijūko-Kojalavičiaus atminimo medalio ir premijos lauretas Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekos direktorius doc. dr. Sigitas Narbutas, Kretingos muziejaus vyriausioji muziejininkė-istorikė Jolanta Kliekutė, Rasa Jakelienė. Antroje eilėje iš kairės (stovi): Palangos gintaro muziejaus direktorė dr. Sigita Bagužaitė-Talačkienė, Genealogijos, heraldikos ir veksilologijos instituto valdybos pirmininkas, Heraldikos akademijos direktorius Paulius Vaniuchinas, Kretingos muziejaus direktoriaus pavaduotojas muziejininkystei Julius Kanarskas, Panemunės pilies direktoriui dr. Marius Daraškevičius, dr. Gintautas Žalėnas, Vilniaus dailės akademijos Kauno fakulteto prof. Rolandas Rimkūnas.
GHVI ir Jolantos Klietkutės nuotr., 2023.