Įteiktas Alberto Vijūko-Kojalavičiaus atminimo medalis ir premija

Įteiktas Alberto Vijūko-Kojalavičiaus atminimo medalis ir premija

2024 m. spalio 26 d. Panemunės pilyje vyko IV tarptautinė mokslinė konferencija „Alberto Vijūko-Kojalavičiaus skaitymai 2024“, skirta didikams Gelgaudams. Į renginį susirinko gausus būrys muziejininkų, istorikų, genealogijos, heraldikos ir veksilologijos specialistų, svečių. Prieš konferenciją buvo atidaryta vieno eksponato – Generalinio Žemaitijos seniūno, Panemunės pilies savininko Antano Anupro Gelgaudo portreto paroda. Genealogijos, heraldikos ir veksilologijos instituto prezidentas Remigijus Bimba atidarė konferenciją ir pasveikino jos dalyvius. Žodį tarė ypatinga viešnia iš Britanijos – didikų Gelgaudų giminės atstovė, tiesioginė paskutiniojo Panemunės pilies savininko iš Gelgaudų giminės provaikaitė, ponia Catherine Barbara Terry-Lewis Gielgud-Killick.

Albertas Vijūkas-Kojalavičius (1609–1677) – istorikas, teologas, filosofas. Jis prisimenamas kaip žymus pedagogas, dirbęs Vilniaus universiteto rektoriumi. Jo darbai apie Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės kilmingųjų genealogijas ir heraldiką yra aktualūs ir šiandien. Svarbiausias veikalas – pirmoji spausdinta Lietuvos istorija. Išskirtinis darbas – „Šventasis Lietuvos Didžiosios Kunigaikštijos bei jai priklausančių provincijų giminių ir herbų vardynas“.
Genealogijos, heraldikos ir veksilologijos instituto įsteigtu Alberto Vijūko-Kojalavičiaus atminimo medaliu (autorius – Žydrūnas Strumila) ir premija už reikšmingiausius paskutiniųjų penkių metų darbus, susijusius su Lietuvos istorijos ir jos pagalbinių disciplinų – genealogijos, heraldikos, veksilologijos ir kitų – plėtojimu, puoselėjimu, tyrinėjimu, paveldo apsauga, sklaida, inovacine, kūrybine, edukacine ir moksline tiriamąja veikla, apdovanota istorikė, Nacionalinio muziejaus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų muziejaus direktoriaus pavaduotoja kultūrai ir mokslui, Lietuvos istorijos instituto mokslininkė, humanitarinių mokslų daktarė, profesorė Ramunė Šmigelskytė-Stukienė.
„...XVII a. viduryje garsusis istorikas, filologas ir filosofas Albertas Vijūkas-Kojalavičius kvietė kurti savo tautinį pasakojimą nepasitikint kaimynų primetamais naratyvais. Šis kvietimas ypatingai aktualus ir šiandien geopolitinių grėsmių akivaizdoje.  Tad prisiimdama apdovanojimą noriu paraginti visus Lietuvos istorijos ir jos pagalbinių disciplinų puoselėtojus ir visus istorijai neabejingus, įsiklausyti į šiuos žodžius ir tęsti pradėtus darbus. Laikai keičiasi, o pamatinės vertybės išlieka.
Ir dar. Išvydusi pasaulį vaizdingame Užleidžių km., laukais besiribojančiame su senaisiais Romainiais ir Vijūkais, jaučiu, kad čia tvyrantis senosios Romuvos dvasia – įkvepia. Įkvepia tirti ir pažinti. Kaip prieš 300 su viršum metų, taip ir dabar“, – sakė Alberto Vijūko-Kojalavičiaus atminimo medaliu ir premija apdovanota prof. dr. Ramunė Šmigelskytė-Stukienė.

Genealogijos, heraldikos ir veksilologijos instituto įsteigtu vardiniu ženklu „Už nuopelnus Genealogijos, heraldikos ir veksilologijos institutui“ apdovanoti: Catherine Barbara Terry-Lewis Gielgud-Killick (Didžioji Britanija), dr. Liliana Narkowicz (Lenkija). Genealogijos, heraldikos ir veksilologijos instituto įsteigtu vardiniu ženklu „Už Genealogijos, heraldikos ir veksilologijos mokslo tyriamuosius darbus“ apdovanoti: dr. Marius Daraškevičius, Aida Kirkickienė, prof. dr. Laszlo T. Koczy (Vengrija), dr. Aistė Bimbirytė, assoc. prof. Melinda Harlov-Csortán (Vengrija). Genealogijos akademijos prezidento įsteigtu vardiniu auksiniu ženklu „Už nuopelnus genealogijai“ apdovanotas: dr. Marius Daraškebičius, Ricardo Charters-d'Azevedo (Portugalija). Renginį moderavo Genealogijos, heraldikos ir veksilologijos instituto valdybos pirmininkas ir Heraldikos akademijos direktorius Paulius Vaniuchinas ir dr. Marius Daraškebičius.
Visą renginį galite peržiūrėti čia.
Alberto Vijūko-Kojalavičiaus atminimo medalio ir premijos laureatai: Kretingos muziejaus direktoriaus pavaduotojas muziejininkystei, istorikas Julius Kanarskas (2021), Vilniaus dailės akademijos profesorius Rolandas Rimkūnas (2022), Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekos direktorius doc. dr. Sigitas Narbutas (2023).
Visą renginį galite peržiūrėti Genealogijos, heraldikos ir veksilologijos instituto YouTube kanale www.youtube.com/@ghvivideo.
Genealogijos, heraldikos ir veksilologijos instituto prezidento Remigijaus Bimbos sveikinimo žodis
Alberto Vijūko-Kojalavičiaus laureatės prof. dr. Ramunės Šmigelskytės-Stukienės kalba

Nuotraukoje iš kairės: Genealogijos, heraldikos ir veksilologijos instituto ir Genealogijos akademijos prezidentas Remigijus Bimba, Alberto Vijūko-Kojalavičiaus atminimo medalio ir premijos laureatė prof. dr. Ramunė Šmigelskytė-Stukienė, Genealogijos, heraldikos ir veksilologijos instituto valdybos pirmininkas, Heraldikos akademijos direktorius Paulius Vaniuchinas, Jurbarko rajono savivaldybės meras Skirmantas Mockevičius. Panemunės pilis. GHVI nuotr., 2024.